Haber

Çad yarın İsrail’de büyükelçilik açacak

İsrail ile Çad arasındaki diplomatik çıkarlar 47 yıl sonra 2018’de yeniden tesis edildi. İsrail’i ziyaret eden ilk Çad Devleti Lideri İdris Debi Itno, Kasım 2018’de Netanyahu ile Kudüs’te bir görüşme yaptı. Netanyahu, Ocak 2019’da Çad’ı ziyaret etti.

Gelişmelerin ardından Çad’ın Geçiş Devleti Lideri Muhammed İdris Debi Itno, 2 günlük resmi ziyaret kapsamında geldiği İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi.

İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, Çad’ın 5 yıl önce kurulan diplomatik ilişkilerin ardından yarın İsrail’de büyükelçilik açacağı bildirildi.

“Afrika’nın kalbindeki büyük bir ülke ile bu ilişkileri son derece önemli görüyoruz”

Netanyahu yaptığı açıklamada, “Afrika’nın göbeğindeki büyük bir ülkeyle olan bu ilişkileri son derece önemli görüyoruz. Bunlar, yeni seviyelere, yeni zirvelere çıkarmak istediğimiz ilişkiler. İsrail ziyaretiniz ve büyükelçiliğin açılışı bunun bir ifadesidir.”dedim.

Itno’nun ziyareti, eski Devlet Başkanı olan babası İdris Debi Itno’nun cephede isyancılar tarafından öldürülmesinin ardından Nisan 2021’de göreve geldikten sonra İsrail’e yaptığı ilk ziyaret olarak kayıtlara geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu