Ekonomi

ECB: “Büyük kripto firmalarının ekstra kurallara ve küresel işbirliğine ihtiyacı var”

Avrupa Merkez Bankası (ECB) kontrol konseyi üyesi elizabeth mcaulÇarşamba günü paylaşılan bir blog yazısında, FTXVe BinanceGibi büyük küresel kripto şirketlerinden bahsetti.

ECB’nin bankalar için denetim kurulu üyesi olan McCaul, AB’nin kripto endüstrisini düzenlemeye hazır. Kripto Varlık PiyasalarıSon zamanlardaki inisiyatiflerin karmaşık uluslararası yapılara veya genel merkezlere sahip olmadığını savunarak, “ekosistem”firmalar sorunu tam olarak çözemediklerini belirtmişlerdir.

elizabeth mcaul “Fiziksel sınırlar olmadan firmaları nasıl denetleyebiliriz? Uluslararası koordinasyonun nasıl çalışacağını ve kripto dünyasını düzenlemede ne kadar etkili olabileceğini anlamak için daha fazla düşünmemiz gerekiyor.”söz konusu.

Konsolide grupların uluslararası denetçilerinden oluşan McCaul “panolar”tarafından yönetilen bankacılık sektöründen uygulamaları aktardı. Ayrıca menkul kıymetler söz konusu olduğunda düzenleyicilerin yabancı mahkemelerin eşdeğer sayılan kararlarına uyduklarını ancak kripto şirketlerinin yasal olarak daha hesap verebilir hale gelmesi gerektiğini söyledi.

McCaul, “Hiçbir yargı, işletmelerin yasal statülerini ve yönetiminden kimin sorumlu olduğunu açıklamadan işlerini yürütmelerine izin vermemelidir. Binance gibi ademi merkeziyetçi olduğunu iddia eden şirketlerin bile ‘denetlenebilir’ olması gerekiyor.” Sözlerini kullanırken, Avrupa Parlamentosu tarafından haftalar içinde sonuçlandırılacak olan MiCA kapsamında daha küçük kuruluşlar kalabilirken, büyük kripto şirketlerinin daha katı gereksinimler ve gelişmiş kontrol ile farklı bir rejime ihtiyaç duyacağını söyledi. Öte yandan, bir şirket “önemli”Ayrıca görülecek eşiğin de değişmesi gerektiğini çünkü ne FTX ne de Binance’in mevcut kriterleri karşılamadığını belirtti.

ECB’nin yönetim organında fabio panettaeskiden açgözlülükle beslenen bir kripto “Ponzi şeması” tanımlamıştı. ECB Lideri Christine LagardeMiCA tarafından kapsanmayan kripto staking ve borç verme gibi alanlar için daha fazla mevzuat talep etti.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu