Ekonomi

Erzincanlı girişimci Bursa’da böğürtlen yetiştirmeye başladı

Bursa’da mobilya sektöründe faaliyet gösteren Erzincanlı Fikret Ateş, Merkez ilçeye bağlı Tatlısu köyünde böğürtlen yetiştiriciliğine başladı.

Sözleşmeli böğürtlen yetiştirmek için Bursa’da bir firma ile sözleşme yapan Fikret Ateş, Tatlısu köyünde 42 dönümlük alana böğürtlen bahçeleri kurarak Erzincan’ın tarımsal ürün çeşidine bir yenisini daha ekledi.

Bursa’dan Erzincan’a dönen Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, böğürtlen yetiştiriciliği yapan Fikret Ateş’i bahçesinde ziyaret etti. 42 dönümlük alana kurulan iki farklı böğürtlen bahçesini inceleyen İl Müdürü Şahin, tarım sektöründe faaliyet göstermeye başlayan genç girişimcilerin önümüzdeki dönemde hem üretim hem de profesyonellik açısından şubeye canlılık getireceğini kaydetti. Böğürtlenin hem gıda alanında hem de sağlık alanında aranan bir eser olduğunu söyledi. İşin desenine çeşitlilik katacak olan böğürtlenin gelecekte yaygınlaşmasını temenni ettiklerini ifade eden Şahin, sözleşmeli üretimin çiftçinin pazar sıkıntısını da ortadan kaldırdığını belirtti.

Erzincan’da böğürtlen yetiştiriciliğine başlayan genç girişimci Fikret Ateş, geçen yıl başladıkları böğürtlen yetiştiriciliğini başarıyla sürdürdüklerini kaydetti. Teşebüsçü Ateş, Tatlısu köyünde projeye başladıklarında yöre halkının tedbirli davrandığını ancak çalışmaları başarılı bir şekilde yürüttüklerini söyledi.

Sözleşmeli olarak böğürtlen yetiştirdiklerini belirten Fikret Ateş, özel bir şirketin ürettiği eseri piyasa fiyatından önümüzdeki yıldan itibaren alım garantisi kapsamında satın alacağını bildirdi. Ailesinin kendisine büyük destek verdiğini belirten Ateş, böğürtlen yetiştiriciliğini daha geniş alanlara yaymak istediklerini söyledi. – ERZİNCAN

haberdortdivan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu